Dwór Prastara to naturalne, najczystsze tereny rodzące dzikie zioła, kwiaty i owoce jadalne. To ponad 300-letnia tradycja dworskich receptur, z której czerpiemy dobro i dzielimy się z Wami. Prozdrowotne produkty pochodzą z zbieranych ręcznie i suszonych naturalnie, w cieniu Dworu i Oranżerii dzikich ziół i owoców. Z wielką radością możemy powiedzieć, że od niedawna także liofilizujemy dary natury, aby zachować praktycznie ich wszystkie naturalne wartości odżywcze! Owocami liofilizacji jeszcze niedawno mogli cieszyć się tylko nieliczni. Co to jest liofilizacja? To proces polegający na pozbawieniu wody na zasadzie sublimacji przy zastosowaniu specjalnych zaawansowanych urządzeń. Produkty liofilizowane zachowują swoje wszystkie wartości odżywcze, a także smak, swój kształt. Liofilizacja pozwala na dłuższe przechowywanie produktów z zachowaniem ich wartości odżywczej! Co również bardzo ważne, dzięki liofilizacji możemy wyeliminować zanieczyszczenia mikrobiologiczne, a brak wody zabezpiecza produkt bez użycia konserwantów. Co ciekawe, właśnie brak wody powoduje, że produkty liofilizowane można przechowywać nawet kilka lat. W Prastarej liofilizujemy naturalnie występujące dzikie zioła, owoce i warzywa z dworskiego ogrodu, a także prozdrowotne przysmaki i przekąski powstające z najczystszych produktów.
Z naturalnych stanowisk Dworu Prastara zbieramy zioła, kwiaty i owoce, z których tworzymy prozdrowotne napary ziołowe, nasze popularne herbatki. Wśród nich króluje delikatna lipa, potężna w mocy pokrzywa, mięta pieprzowa, limonkowa i królewska, tymianek, szałwia oraz owoców jak rokitnik, dzika róża, aronia, głóg, pigwowiec, dereń i mnóstwo innych ziół i owoców. Każdego dnia możesz sięgnąć po tę odrobinę najprawdziwszej natury zebranej ręcznie i staranie dobranej, aby koić, relaksować i wspierać nasze zdrowie. Zrób głęboki oddech, zaparz ulubioną ziołową herbatkę w szklanym dzbaneczku i delektuj się na zdrowie! Prastara dworska receptura na zdrowie jest dla Ciebie!
Polecamy kompozycje ziół na poranek, na południe oraz na wieczór. Oceń jak się czujesz i czego potrzebujesz najbardziej. Sprawdź czy nie jesteś uczulony/a na którykolwiek ze składników kompozycji. Pamiętaj, że zawsze ważna jest odpowiednio dobrana ilość! Mocny napar będzie miał silniejsze działanie. W Prastarej kompozycje ziołowe zalewamy dwukrotnie, wówczas kolejny napar jest jeszcze delikatniejszy.
Jak powstają nasze produkty?
W Prastarej kochamy dobrą kuchnię, a przede wszystkim tą prozdrowotną, dlatego pielęgnujemy kilkusetletnie tradycje kulinarne. Nie wyrabiamy już szpilką pestek z porzeczek, agrestu czy innych owoców na musy i konfitury, ale nasze produkty takie jak chleb orkiszowy na zakwasie, sery czy właśnie konfitury i wiele innych produktów wyrabiamy ręcznie. Zioła i rośliny, którymi wzbogacamy sery zbieramy w wybranych miejscach prastarego parku. Dbamy o najlepszą jakość mleka oraz, aby trafiały do niego dobrze dobrane kultury bakterii czy naturalna podpuszczka. Nasze serki trafiają do solanki, która naturalnie je konserwuje i nadaje wyrazistego smaku. Do jogurtów dodajemy bakterie probiotyczne. Pozostałą po wyrobie sera serwatkę, bogatą w sole mineralne i witaminy zakwaszamy sokiem z cytryny lub naturalnym octem jabłkowym. Tak powstaje pyszna, delikatna ricotta, bogata w witaminę A oraz witaminy z grupy B. Dzięki cysteinie, aminokwasowi potrzebnemu komórkom do produkcji glutationu, ma działanie odtruwające i wzmacniające florę bakteryjną. Owoce, zioła czy rośliny na konfitury i nalewki bezpośrednio po zebraniu z ogrodu i parku mrozimy, smażymy lub zalewamy spirytusem, aby zachowały bogactwo witamin, flawonoidów i polifenoli. Wybrane zioła, owoce, płatki czy liście suszymy naturalnie, w zacienionych miejscach dworu i oranżerii. Długie popołudnia i wieczory w Prastarej to czas, aby poczuć ich smak i aromat, ale też docenić wartość prozdrowotną.
Naturalne uprawy Prastarej.
Każdego roku ziarno złotego lnu, słonecznika czy nasz ukochany amarantus uprawiamy 100% naturalnie. Wiąże się to z niskim zbiorem, ale wystarczającym dla nas i przyjaciół Prastarej. Letnią porą zmagamy się z licznymi chwastami na polach, które uprawiamy, ale wtedy na ratunek przychodzą nam z pomocą przyjaciele. Większość chwastów udaje nam się zebrać, aby nie zakłóciły młodych roślin, a te jadalne zostają jako prozdrowotny dodatek. Cieszy nas, kiedy nasi goście, ale też po prostu przejezdni z zainteresowaniem zatrzymują się i podziwiają żywy, pełen energii kolor szarłatu, ale też jego wyjątkowo piękny kwiat. Pomoc naszych przyjaciół jest nieoceniona, bo dzięki nim udają nam się małe, ale dające ogromną satysfakcję żniwa w pełni naturalnych upraw.
Lipa
(Tilia cordata i Tilia plathyphyllos), naturalne źródło prozdrowtnych związków fenolowych. Prastara lipa z Cielętnik i legenda o niej jest znana od wieków. Wspominał ją sam Reymont pisząc „Pielgrzymkę na Jasną Górę”, kiedy w trakcie podróży odpoczywał pod „wielgą lipą”. Kwitnąca lipa rozkochuje zapachem, zachęca do odpoczynku w jej cieniu, a jej łyk daje poczucie relaksu. Lipa jest jedną z tych roślin, które mają działanie delikatnie „wyciszające”, choć w Prastarej z przyjemnością sięgamy po napar z lipy nie tylko wieczorem, ale cały dzień, ponieważ działa przeciwzapalnie, za co nasz organizm dziękuje lepszym zdrowiem. Kwitnące aleje lipowe Dworu w Cielętnikach są naturalną inhalacją, a prozdrowotny pyłek z kwiatu lipy jest wspaniałym darem natury wspomagającym nas przy przeziębieniu, gorączce, wzmocnieniu układu sercowo-naczyniowego, a także w wyciszeniu i delikatnym rozluźnieniu (wykazano nawet właściwości przeciwlękowe). Rośliny, owoce, warzywa to bogactwo polifenoli, które są naturalnymi przeciwutleniaczami. Polifenole czyli związki fenolowe to jedna z grup antyoksydantów w naszym codziennym odżywianiu. Każdy z nas potrzebuje tych związków nawet ponad 1 g dziennie i jest to więcej niż potrzebujemy innych związków chemicznych o działaniu antyoksydacyjnym. Co ważne, polifenole wykazują działanie antywirusowe i antybakteryjne, a także antymutagenne i przeciwcukrzycowe. Kwiaty lipy zawierają flawonoidy takie jak kemferol i kwercetynę o działaniu przeciwutleniającym, przeciwzapalnym i przeciwnowotworowym. Ekstrakty kwiatu lipy wykazują w badaniach liczne związki fenolowe, w tym kwasy: prokatechinowy, galusowy, chlorogenowy, p-hydroksybenzoesowy, syryngowy, kawowy, ferulowy i p-kumarowy, a także katechinę, rutynę i kwercetynę.* Zgodnie z Farmakopeą Polską, kwiatostany lipy są surowcem leczniczym. Lipa znana jest ze swoich właściwości przeciwgorączkowych, moczopędnych i napotnych. Źródło: *Kosakowska O.K., Bączek K., Przybył J.L., Ejdys M., Kuzma P., Obie- dzinski M., Weglarz Z.: Intraspecific variability in the content of phenolic compounds, essential oil and mucilage of small-leaved lime (Tilia cordata Mill.) from Poland. Ind Crops Prod. 2015, 78: 58–65.
Pokrzywa
Pokrzywa bardzo lubi dzikie zakątki dworskiego starodrzewia, to niezwykle silna roślina, o właściwościach antybakteryjnych. Liście pokrzywy zastąpią nam czarną herbatę i kawę, jednak w mniejszych ilościach pokrzywa nie działa pobudzająco, dzięki czemu może być stosowana cały dzień dostarczając cennych witamin i soli mineralnych. Pokrzywa ma działanie wzmacniające, wspiera przesilony organizm wiosną, jesienią i zimą przed chorobotwórczymi wirusami i bakteriami. Co ważne, pokrzywa pozytywnie wpływa m.in. na funkcjonowanie układu moczowego, wykazuje właściwości moczopędne, dzięki czemu jest pomocna dla osób z kamicą nerkową, zatrzymaniem wody w organizmie, ponieważ wzmaga wydalanie mocznika z organizmu. Pokrzywa jest zielem stosowanym w medycynie naturalnej od wieków, a jej działanie prozdrowotne na nasz organizm zostało potwierdzone badaniami naukowymi, W Dworze Prastara można spróbować świeżej pokrzywy w majowych koktajlach, detoksykujących i wzmacniających naparach, sałatkach, zupach mocy, czy wspaniałym pesto. Pokrzywa jest źródłem cennych witamin B1, C, E, i K oraz minerałów żelaza, potasu, fosforu, manganu, krzemu i wapnia, ale także białka. Dlatego pokrzywa jest często rekomendowana w dietach wegetariańskich (wysoka zawartość białka). Wspiera pracę układu trawiennego, przy biegunkach, nieżycie jelit czy żołądka, wątroby, trzustki, jednocześnie łagodzi problemy skórne i trądzik dzięki właściwością antybakteryjnym. Jak każdy naturalny lek należy stosować ją z umiarem. Zarówno świeża pokrzywa, liofilizowana jak i suszona nie powoduje ryzyka działań ubocznych jednak u osób wrażliwych może w niektórych przypadkach pojawić się reakcja alergiczna. Przeciwskazania do jej stosowania mogą dotyczyć osób chorujących na cukrzycę, które mogą stosować herbatki z pokrzywy po konsultacji z lekarzem, diabetologiem, ponieważ obniża ona poziom cukru we krwi. Pokrzywa podnosi poziom żelaza we krwi, dlatego też zbyt wysoki poziom żelaza może być przeciwwskazaniem do jej stosowania.
Mięta
pieprzowa (Mentha piperita), w dworze Prastara cieszymy się różnymi odmianami mięty, każda z nich ma swoje bogactwo właściwości, jednak mięta pieprzowa to prawdziwa królowa. Zebrane całe gałązki mięty mięty suszymy naturalnie w dworskim zaciszu, aby zachować cenny olejek miętowy. Od niedawna miętę taże liofilizujemy i tworzymy jeszcze bogatsze w wartości odżywcze herbatki, które w zależności od mieszanki zostawiają naturalną nutę delikatnego orzeźwienia. Mięta działa antybakteryjnie, ale także łagodzi dolegliwości gardła, krtani, całego układu pokarmowego, wykazuje łagodne działanie uspokajające. Liście mięty pieprzowej wspierają układ pokarmowy działając rozkurczowo na mięśnie gładkie, a jednocześnie, łagodząc bóle brzucha, kolki jelitowe, usprawniając trawienie, pracę dróg żółciowych np.: przy niedoborach żółci. Jak potwierdzają badania mięta wykazuje również działanie antygrzybicze. Olejek eteryczny zawarty w mięcie ma działanie prozdrowotne dzięki zawartości związków takich jak mentol, flawoinoidy, minerały; potas, magnez, żelazo, wapń, witaminy; C i A, garbniki. Mięta pieprzowa, podobnie jak inne zioła może wchodzić w interakcje z lekami, innymi preparatami roślinnymi czy suplementami diety. U osób wyjątkowo wrażliwych może wywoływać działania niepożądane. Bardzo rzadko zdarza się tzw reakcja alergiczna. Napary z liści mięty mają działanie delikatniejsze niż popularny olejek miętowy. Dlatego w odpowiednich ilościach napary z mięty mogą stosować kobiety w ciąży, dzieci oraz osoby wrażliwe. Żródło: https://www.labofarm.pl/encyklopedia-ziol/mieta-pieprzowa/
Bluszczyk kurdybanek
ziele które bogato występuje na terenach Prastarej. Ciszymy się tym darem natury i wykorzystujemy jako przyprawę, do sałatek, do zup, koktajli i naszych herbatek. Kurdybanek wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające, a także immunomodulujące, przeciwcukrzycowe, przeciwalergiczne. Ma korzystny wpływ w leczeniu infekcji skóry, owrzodzeń, schorzeń wątroby i nerek, Napar z kurdybanku działa także grzybobójczo przez co należy do najcenniejszych ziół leczniczych. Pochodzi z rodziny jasnotowatych (podobnie jak majeranek, tymianek, macierzanka). Listki kurdybanku mają kształt podobny do nerki lub serca, karbowane brzegi, i niebieskofioletowe małe kwiaty. Ziele kurdybanka zawiera: polifenole (kwas rozmarynowy) o działaniu przeciwutleniającym, garbniki i flawonoidy, kwasy fenolowe, związki triterpenowe oraz inne, olejek eteryczny, witaminę C, prowitaminę A, cynk, żelazo, krzem, molibden i wapń. Bluszczyk kurdybanek pomaga w leczeniu kaszlu i gorączki, ale także wspiera przy chorobach przewodu pokarmowego. Co ciekawe, jest mocniejszy od melisy w łagodzeniu napięć, stresu, a nawet zaburzeń rytmu serca. Bluszczyk kurdybanek wspiera odtruwanie organizmu (np. po wypiciu nadmiernej ilości alkoholu czy zatruciu ołowiem).
Słonecznik płatki
W Dworze Prastara ziarno słonecznika uprawiamy w 100% naturalnie, nasze uprawy są w pełni pozbawione dodatków chemii, przez co zbiory są małe, ale można w pełni nazwać je prozdrowotnymi. Z wdzięcznością do natury przekazujemy to dobro dla najbardziej potrzebujących osób. Każdy z nas rozpoznaje piękny kwiat słonecznika, ale mało kto wie, że w celach zdrowotnych można wykorzystać poza ziarnem, z którego w dworze tłoczymy na zimno pyszny, zdrowy olej, także złocisto-żółte płatki słonecznika. To właśnie one, zawierają wiele cennych substancji takich jak: saponozydy trójterpenowe, alkohole trójterpenowe, flawonoidy, karotenoidy, cholinę, związki gorzkie, węglowodany i sole mineralne. W medycynie naturalnej płatki słonecznika uważane są za środek przeciwgorączkowy. Płatki słonecznika mogą być również pomocne przy problemach żołądkowych, ponieważ związki gorzkie delikatnie zwiększają wydzielanie soku żołądkowego i usprawniają trawienie. Co także ciekawe, po płatki słonecznika możemy sięgnąć przy stłuczeniach i siniakach, ponieważ odwary z płatków słonecznika stosowane zewnętrznie ułatwiają wchłanianie wylewów, wybroczyn podskórnych, miejscowych obrzęków, małych krwiaków czy uszkodzeń naskórka, ale także przy dokuczającym trądziku czy świądzie.
Jak przygotować odwar z płatków słonecznika obniżający temperaturę
Jedną łyżkę płatków słonecznika zalej ok 200 ml przegotowanej wody i gotuj wolno pod przykryciem 3 minuty. Odstaw na 15 minut i przecedź. Wypij pół szklanki rano i pół szklanki wieczorem (ok 1 h po jedzeniu). Odwar można połączyć z syropem z kwiatu czarnego bzu lub z owoców malin. Bez dodatku syropów można stosować zewnętrznie w formie okładów.
Krwawnik ziele
to bogactwo substancji takich jak; cholina, flawonoidy, garbniki, liczne kwasy, związki azulenowe, sole mineralne cynku i magnezu. Jak pokazują badania, krwawnik pospolity działa przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, bakteriostatycznie, przeciwskurczowo, usprawnia trawienie, przede wszystkim tłuszczów, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci. Krwawnik ziele dobroczynnie wpływa na cerę trądzikową oraz tłustą. Związki azulenowe zawarte w krwawniku hamują wydzielanie histaminy, napar łagodzi podrażnienia, stany zapalne. Krwawnik wspiera także kondycję włosów szczególnie tych przetłuszczających się czy nadmiernie wypadających.
Kwiat czarnego bzu
bezcenny do herbatek w Prastarej, ale także do specjalnej antywirusowej receptury. Sam Hipokrates wspominał, ponieważ już za jego czasu dostrzeżono o moc wyciągów z czarnego bzu wspierającą w schorzeniach ginekologicznych czy dolegliwościach układu moczowego. W kuracjach można wykorzystać całą roślinę: korę drzewa, liście, kwiaty i owoce tej rośliny, którymi cieszymy się w przeciwieństwie do kwiatu na koniec sezonu letniego. Kwiaty czarnego bzu zawierają składniki takie jak: flawonoidy, fenolokwasy, triterpeny, sterole i olejki eteryczne, garbniki oraz sole mineralne, dzięki czemu mają właściwości napotne, przeciwgorączkowe, moczopędne i przeciwzapalne. Kuracje naturalne z czarnym bzem mają działanie wzmacniające dla układu immunologicznego, działanie antywirusowe, odtruwające (np łącząc kwiat czarnego bzu z pokrzywą i fiołkiem), przy nieżytach, zapaleniach dróg oddechowych, chorobach reumatycznych, migrenie i nerwobólach, depresji, zaburzeniach trawiennych, zapaleniach skóry oraz jamy ustnej i gardła, spojówek, wspomagająco przy cukrzycy i zaburzeniach poziomu glukozy we krwi. Należy pamiętać, że we wszystkich częściach świeżego czarnego bzu występują glikozydy cyjanogenne, (sambunigryna i sambucyna), które większych ilościach mogą być trujące, dlatego też nie spożywamy czarnego bzu na surowo. Wysoka temperatura, np. gotowanie lub smażenie bez przykrycia usuwa trujące związki.
Owoce czarnego bzu
zawierają polifenole (rutynę i kwas chlorogenowy), pektyny, garbniki, glikozydy antocyjanowe, kwasy owocowe, a także sporo witaminy C i prowitaminy A, minerały np.: glin, żelazo, potas, sód i wapń. Dzięki temu owoce czarnego bzu mają właściwości napotne, moczopędne, przeczyszczające i przeciwbólowe. Na ciemną barwę owoców czarnego bzu ma obecność antocyjanyów. Mają one zdolność oczyszczania z toksyn, a także szkodliwych produktów przemiany materii. Zalecane są przy schorzeniach takich jak reumatyzm, stany zapalne skóry, stany zapalne żołądka i jelit, rwa kulszowa i nerwobóle. W Prastarej z dojrzałych owoców czarnego bzu robimy konfitury, nalewki, soki oraz dodajemy suszone lub liofilizowane do herbatek i potraw.
Melisa
naturalnie wspomaga odprężenie, reguluje gospodarkę hormonalną organizmu, układ krążenia i układ pokarmowy, łagodzi podrażnione gardło oraz krtań, może zmniejszać boleści przy menstruacji. Melisa ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację, może poprawiać funkcje poznawcze (np. u pacjentów z demencją). Dzięki zawartości licznych związków prozdrowotnych już Paracelsus zachęcał do jej stosowania przy wyciszeniu systemu nerwowego. Flawonoidy występujące w melisie działają antyoksydacyjnie eliminując z organizmu szkodliwe wolne rodniki, natomiast garbniki są aktywne przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Karotenoidy występujące w melisie są naturalnymi przeciwutleniaczami. Melisa to także źródło chlorofilu, który wykazuje działanie antyoksydacyjne i oczyszczające, wspiera układ pokarmowy. Polifenole występujące w melisie działają przeciwzapalnie, ściągająco i mogą zmniejszać obrzęki.
Rumianek kwiat
ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, przeciwzapalne, stymulujące przemianę materii w skórze. Łagodzi skurcze, stany zapalne żołądka i jelit, zapalenia błon śluzowych i skóry. Rumianek zawiera flawonoidy i pochodne kumaryny, dzięki temu poprawia trawienie i przepływ żółci, wspomaga trawienie ciężkostrawnych posiłków, zapobiega nadkwaśności żołądka, może być wsparciem przy chorobie wrzodowej, przy wzdęciach. Rumianek ma działanie przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicze dzięki zawartości chamazulenu i bisabololu ograniczających rozwój bakterii i grzybów. Okłady z rumianku łagodzą trudno gojące się rany, oparzenia oraz owrzodzenia. Wyciąg z rumianku wspomaga leczenie zakażeń spowodowanych m.in. bakterią Staphylococcus aureus, a także drożdżakiem Candida albicans.
Lawenda kwiat
zbieramy go tuż przed rozwinięciem z najczystszych miejsc otaczających dwór, tutaj upodobała sobie półcień i ma się bardzo dobrze. Kwiat lawendy wykorzystujemy w Prastarej do deserów np. pysznych ciasteczek, do sałatek oraz naszych wyciszających i relaksujących herbatek. Ze względu na swój specyficzny smak, podobnie jak kozłek lekarski lawenda stanowi w kompozycji naszych herbatek tylko niewielki dodatek. Warto tutaj wspomnieć o olejku lawendowym, którego działanie jest zdecydowanie mocniejsze. Jest on najpopularniejszym olejkiem eterycznym na świecie, ma unikalną aktywność biologiczną. Może zawierać ponad sto różnych składników, głównie związków terpenoidowych, a także wiele innych w tym: 1-linalol, garbniki, kumaryny, fitosterole, polifenole. Kwiat lawendy ma działanie delikatnie napotne, moczopędne, stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, wykazuje działanie przeciwskurczowe na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych, dróg żółciowych i jelit Piękny kwiat lawendy to przede wszystkim wyciszenie, ponieważ działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Zarówno napar z lawendy jak i olejek mogą być stosowane zewnętrznie przynosząc ulgę w bólu, hamując rozwój drobnoustrojów i łagodząc podrażnienia skóry. Olejek lawendowy ma właściwości antyoksydacyjne, immunomodulujące, wspiera kurację przy łysieniu plackowatym (w połączeniu z olejkiem z tymianku), wspiera kuracje przy bezsenności, przy bólach menstruacyjnych, stanach niepokoju, pobudzeniu nerwowym i depresji, przy migrenie, kolce niemowlęcej, infekcjach ucha. Lawenda może przyspieszać porost włosów. Lawenda jest doskonała także do kąpieli. W Prastarej kwiatami lawendy napełniamy lniane woreczki znajdujące się w pokojach, ich zapach przynosi poczucie relaksu, a kiedy delikatnie je poruszymy uwalnia się naturalny aromat lawendowy wspierający odprężenie i dobry sen.
Kozłek lekarski
wspomaga układ sercowo-naczyniowy regulując ciśnienie naczyniowe, ale także elastyczność i wytrzymałość naczyń krwionośnych i kapilarnych. Kozłek lekarski naturalnie wycisza dając lepszą jakość snu. Jest dobrze przebadany i wykazuje działanie między innymi przeciw bezsenności. Przy tym nie powoduje skutków ubocznych (jak syntetyczne leki na bezsenność). Kozłek lekarski nie wchodzi w reakcje z alkoholem, poprawia jakość snu. Wspiera w stanach nerwowych, przy wysokim ciśnieniu. Napary z kozłkiem lekarskim działają kojąco i wyciszająco. Przeciwskazaniem do stosowania jest nadwrażliwość na kozłek lekarski, ciąża, karmienie piersią, prowadzenie pojazdów, ale także łączenie z innymi lekami np. środkami uspokajającymi, nasennymi, przeciwgrzybicznymi.
Tymianek
W Rezydencji Prastara dobrze mu w wielu miejscach ogrodu i parku, jego sadzonki sprowadził Antoni. Od tego czasu w czerwcu oraz wczesnym wrześniem zbieramy górne części tymianku i naturalnie suszymy w Oranżerii oraz liofilizujemy zachowując pełną wartość prozdrowotną! Wartość odżywcza jest zawsze zależna od metody suszenia, dlatego z miłością dbamy o cały proces od zbioru po staranne zapakowanie skarbów Prastarej. Tymianek dodajemy do dworskich receptur ciesząc się jego dobroczynnym działaniem. Nazywany bywa zielem "dobrym dla ducha", ponieważ ma działania rozkurczowe i delikatnie wyciszające. Jest bogaty w polifenole, a dzięki temu ma właściwości przeciwutleniające. Wspiera pracę żołądka, wątroby i jelit oraz układu odpornościowego ze względu na zawartość witamin i minerałów, w tym żelaza. Napar z tymianku jest pomocny przy zapaleniach gardła i jamy ustnej, działa przeciwzapalnie, jako naturalny antybiotyk.
Jasnota ziele i kwiat
tzw głucha pokrzywa, której nie brakuje w Prastarej. W maju jest naszym obowiązkowym składnikiem w koktajlach wzmacniających, szczególnie polecanych kobietom. Jasnota ma dobroczynny wpływ na narządy rodne, wspomaga także pracę układu pokarmowego, nerek i pęcherza, przeciwdziała wzdęciom i łagodzi biegunki. Jasnota oczyszcza organizm poprzez działanie moczopędne. Sprzyja leczeniu żylaków i hemoroidów. Jasnota jest pomocna w leczeniu infekcji układu oddechowego, chorób gardła oraz oskrzeli. Łagodzi rany, a także poparzenia i uszkodzenia skóry.
Portulaka
Portulaka w Dworze Prastara rośnie i ma się dobrze dzięki wspaniałej Ani, która jest biologiem i pewnego dnia podarowała nam jej sadzonki. A my pokochaliśmy ją od pierwszego zjedzenia! Dzięki procesowi liofilizacji możliwe stało się korzystanie z jej dobrodziejstwa dłużej, nie tylko w sezonie letnim. W Prastarej jest prozdrowotnym, ale też pysznym składnikiem sałatek, koktajli oraz zup! Czy możesz uwierzyć, że soczyste pędy portulaki mają lekko kwaśny smak z pieprzną nutką, który różni w zależności od pory dnia? O poranku portulaka jest bardziej kwaskowata, ponieważ zawiera więcej kwasu jabłkowego, a wieczorem większość kwasu przetworzona jest na glukozę. Portulaka była ukochanym warzywem Mahatma Gandhiego, który znał jej wartość odżywczą! Portulaka to źródło przeciwutleniaczy, witamin, enzymów i soli mineralnych, których tak bardzo potrzebujemy, a jednocześnie brakuje ich w warzywach uprawianych na wyjałowionych ziemiach. Co ważne, pośród wszystkich roślin zawiera największe ilości kwasów omega 3. Przeciwutleniacze występujące w portulace to między innymi glutation, który chroni komórki przed uszkodzeniami oraz cenny alfa-tokoferol. Portulaka dostarcza nam wapnia, magnezu, potasu, żelaza, fosforu, manganu, miedzi, kwasu foliowego i selenu, którego deficyty odczuwa większość z nas. Portulaka to także źródło witamin: C, A, PP oraz witamin z grupy B. Dodatkowo wspaniała portulaka jest bardzo rzadkim roślinnym źródłem hormonu melatoniny, odpowiedzialnej za regulację snu, a także tryptofanu od którego zależy nasz nastrój. To co, chcesz się zaprzyjaźnić z portulaką?